Limon cipsi taze limonun daha pratik ve kolayca tüketebilmeniz için siz müşterilerimize sunduğumuz ürünlerimiz arasındadır. Limon cipsinin oldukça fazla kullanım şekli vardır bunlardan birkaçı çay ve içereceklerde, aroma ve tadındaki farklılıklar için tercih edilebilir.

 

 

Limon cipsi üretimi sırasında yaklaşık olarak ürünün %10 ağırlığı kaybolur bunun sebebi de üründeki su oranının kurutma sırasında kaybolmasıdır. Daha net açıklamak gerekirse yaklaşık olarak 10kg limondan 1 kg limon cipsi üretebilirsiniz. Evinimizde de limon cipsi elde edebilirsiniz. Tırtıklı bir bıçak yardımı ile o ince ince keserek ezmeden ve bıçağın şekli bu ürünümüzde önemlidir. Sadece cips ve kurutmak için üretilen fırınlardan evinizde mevcut ise fırın tepsisine dizip kendi ayarı olan 57 derecede yaklaşık olarak 20 saat içerisinde güzelce kurutulacaktır. Ancak süre değişebilir o yüzden kontrolünüz altında olmasını öneririz. Kurutucu fırınınız yoksa da çözüm önerimiz fırın tepsisi üzerine meyve dilimleri yerleştirilir 70 derecede kapağı açık şekilde yaklaşık 22 saat çalıştırmanız gerekmekte kapağın açık olma sebebi ise var olan nemin fırın içerisindeki nemi dışarı atarak cips formuna gelmesini sağlamaktır. Verilen tariflerdeki değerler farklılık gösterebilir bu nedenle kontrolünüz altında olmasını ve sürekli olarak kontrol etmenizi öneririz.

Meyve cipsleri kurutma esnasında var olan suyunu kurutma sırasında kaybeder ve meyvelerdeki var olan değerlerinin özü cipslerin içerisinde bulunmaya devam etmektedir.

 

 

 

Limon cipsleri kurutma esnasında var olan suyunu kurutma sırasında kaybeder ve limon içerisinde var olan değerlerinin özü korunur. Bu şekilde hem pratik hem de lezzetli ürünleri kolay bir şekilde ulaşma fırsatını elde etmekteyiz.

 

Limon cipsinin içerinde büyük oranda var olan c vitamini ve kalsiyum ile diş etlerine, stresin azalmasına bağırsağın güçlenmesine destek olmaktadır. Aynı zamanda insülin direncini attırmakta daetkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir