Kurutulmuş meyve cipsleri fabrika üretimi patates ve türevleri fabrikasyon cipslere nazaran oldukça faydalıdır. Aslına bakılırsa atalarımız tarafından bilinen oldukça yaygın olarak kullanılan besinlerdir. Bu nedenle eskiye dönüşün oldukça sağlıklı olduğunu yeni yeni farkına vardığımız günümüzde siz müşterilerimize bu sağlıklı ürünleri sunmaktan oldukça mutluyuz.

Armut cipsi üretimi sırasında yaklaşık olarak ürünün %10 ağırlığı kaybolur bunun sebebi de üründeki su oranının kurutma sırasında kaybolmasıdır. Daha net açıklamak gerekirse yaklaşık olarak 10kg armuttan 1 kg armut cipsi üretebilirsiniz. Evinimizde de armut cipsi elde edebilirsiniz. İnce ince keserek sadece cips ve kurutmak için üretilen fırınlardan evinizde mevcut ise fırın tepsisine dizip kendi ayarı olan 57 derecede yaklaşık olarak yarım saat içerisinde güzelce kurutulacaktır. Ancak süre değişebilir o yüzden kontrolünüz altında olmasını öneririz. Kurutucu fırınınız yoksa da çözüm önerimiz fırın tepsisi üzerine meyve dilimleri yerleştirilir 70 derecede kapağı açık şekilde yaklaşık 18 saat çalıştırmanız gerekmekte kapağın açık olma sebebi ise var olan nemin fırın içerisindeki nemi dışarı atarak cips formuna gelmesini sağlamaktır.

Meyve cipsleri kurutma esnasında var olan suyunu kurutma sırasında kaybeder ve meyvelerdeki var olan değerlerinin özü cipslerin içerisinde bulunmaya devam etmektedir.

 

Armut cipsi faydaları arasında ise bağışlığı düzenleyen armut cipsleri kabızlığa karşı oldukça faydalı aynı zamanda kalbe de iyi geldiği insülin direncini arttırıp kan şekerini dengelediği de uzmanlar tarafından söylenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir